KRB S VLOŽKOU je jistý hybrid mezi kamny a krbem. Je to topidlo zkonstruované za účelem architektonického včlenění živlu ohně do interiéru obytných prostor a zároveň pro částečné pokrytí jejich vytápění.

Krb s vložkou stavíme na parádu a případné topení

Krb s vložkou je většinou chápán jako ohniště, architektonicky včleněné do interiéru obytné místnosti. Většinou zaujímá výsadní postavení proti sedací soupravě, ihned vedle televizní obrazovky. Aby na oheň bylo pěkně vidět. Oproti otevřeným krbům má vložka zvýšenou účinnost někdy až na 60%, což nám dává jisté možnosti využití takto získaného tepla. Ovšem pokud v krbu hoří oheň, teplo se vytváří a je třeba jej distribuovat do vytápěných místností. Nejčastěji se tak děje pomocí tzv. otevřeného teplovzdušného systému, který má své významné nevýhody pro životní mikroklima obytných místností. Pokud v krbu s vložkou dřevo dohoří, dojde záhy k poklesu tepla a nutnosti znovu přiložit.

Krbové vložky jsou v naprosté většině konstruovány a dimenzovány na minimální spotřebu paliva, tedy jejich absolutní výkon nelze až na výjimky dostatečně akumulovat. Proto pokud nemáte služebnictvo, které bude v krbu neustále udržovat oheň, radši uvažujte o jiném způsobu vytápění. I zde platí stejný argument jako u krbů otevřených, a to, jak jej budu využívat. Aby Vám krb dával to, co od něho očekáváte, je třeba se o něj i náležitě starat. Je třeba v něm topit. Je smutné mít doma krb a nemít čas ani energii si v něm rozdělat oheň. Kolikrát za rok si průměrný zaměstnáním vytížený občan naší republiky udělá čas na posezení u krbu ? Na Vánoce, na Silvestra, o narozeninách, a možná ještě tak dvakrát, třikrát, když přijede vzácná návštěva. Po celou zbývající dobu se bohužel často stává i sebelepší krb jen velmi drahou dekorací, která ještě po většinu času neplní svou dekorační úlohu, tedy není v ní vidět ten kýžený oheň. Tímto se estetická funkce krbu dostává do úplně jiného, nepříznivého světla.