KACHLOVÁ KAMNA jsou topidla zkonstruovaná za účelem pravidelného dodávání tepelné energie do obytných místností.
Kamna stavíme na topení
Kachlová kamna jsou topidla vyvinutá za účelem vytápění místností. Bohužel jen málo lidí dnes ví o jejich mnoha kladných vlastnostech. Zatímco mimo naši socialistickou skořápku letěl čas a vývoj dále, u nás pojem kachlová kamna zamrzl někde na urputném boji s uhlím ze sklepa, a potom zase s popelem ven… Právě ke kachlovým kamnům dlužíme mnoho vysvětlit. Každopádně se v nich dnes už dávno netopí uhlím, ale dřívím, mají obrovskou účinnost (až 90%) a kupodivu nemají rošt. Rozdělují se do základních tří skupin.
- lehká – to jsou kamna, která mají za úkol v krátkém čase vytopit určitý prostor. Mají omezenou akumulační schopnost (zhruba na 1-5 hodin), ale veliký výkon na malé ploše. Proto jsou vhodná do chat, chalup či jiných objektů pouze krátkodobě využívaných.
- středně těžká – používají se jako alternativní zdroj tepla v domech s centrálním topením pro přechodová období (jaro, podzim), kdy už je zima, ale ještě se nevyplatí roztápět kotel ústředního topení. Jejich akumulační doba se pohybuje okolo 5 – 12 hodin. Je to topení pohotové a provozně velice levné.
- těžká – těžká kamna se používají jako hlavní zdroj tepla pro celý dům nebo pro jeho významnou obytnou část převážně v horských alpských oblastech, ale i u nás na Šumavě či v Krkonoších. Jejich tepelná akumulace je zhruba 12-24 hodin, mnohdy i více. Přitom spotřeba dřeva je minimální. Příkladem uvedu rodinný domek na Kvildě na Šumavě. Denní dávka je 12 kg suchého smrkového nebo borového dřeva. Toto shoří během hodiny a víc se o kamna nemusíte do dalšího dne starat. Kamna nejenže nepotřebují znovu přiložit, ale ještě k tomu hřejí celých následujících 24 hodin. Jejich provozní teplota na plášti se pohybuje od 50°C do 65°C, tedy relativně nízko, ale to nahradí jejich velikost. Takováto kamna jsou vždy dominantou místnosti. Jejich část je mnohdy funkčně propojena s interiérem jako opěradlo lavice, lze na nich sedět, někdy i ležet. A zdaleka se již nemusí podobat předpotopním honzovským pecím. Dnešní moderní pojetí zároveň s využitím špičkových kachlářských a kamnářských výrobků umožňuje těžkým kamnům stát se srdcem nově stavěného rodinného domu či supermoderní vily.
Pro správnou funkci jakéhokoliv topidla, krbem počínaje a těžkými kachlovými kamny konče, je třeba ovládat veliké umění – kamnařinu. Kamnář musí umět spočítat tepelné ztráty místností či objektů. Musí umět posoudit statiku nosných konstrukcí, kvalitu komína, musí znát kamnářskou latinu a v poslední době i platné normy. Jak velké je třeba postavit ohniště, jak dlouhé a široké tahy, jak vysoký komín, co s vedlejšími místnostmi, případě s místnostmi o patro či o dvě výš. A spoustu dalších a dalších vědomostí. Teprve na základě precizní analýzy tepelné potřeby a výpočtu je možno dospět k závěru, jak mají být kamna veliká (jakou mají mít plochu), kolik mají vážit, jaké mají mít tahy a kolik se v nich ztopí dřeva. Správně navržená a postavená kamna nepustí do komína ani trochu tepla, které by mohlo zůstat v místnosti. Kamnář by měl být také architektem. Musí na základě svých zkušeností a znalostí s Vámi (zákazníkem) vytvořit takový návrh díla, který Vám bude po všech stránkách vyhovovat. Který bude nejenom dobře a levně topit ale který též architektonicky a esteticky doplní životní prostor Vašeho domova. Kachlová kamna jsou investicí na celý život (tedy podstatně závažnější a mnohdy i dražší, než např. koupě automobilu). S kachlovými kamny se setkáváte denně a po dobu topné sezóny o to intenzívněji, že je musíte obsluhovat. Proto je třeba jejich stavbu dokonale a v klidu rozvážit, do posledního detailu promyslet. Jejich životnost je při pravidelné odborné údržbě zhruba dvacet až padesát let, nic se tedy nestane, postaví-li se o měsíc později v případě, že si nejste stoprocentně jisti, že nyní je to teprve to pravé.