pokojová kachlová kamna

Luxusní ozdoba místnosti. Dnes, zítra, navždy.

Kachlová kamna? Ne. Užité umění

Na chvilku zavřete oči. Venku mrzne, Vy jste v pohodlí, uvnitř. Slyšíte praskání ohně a vnímáte sálání tepla? Vychází z nejkrásnějších kamen, která jste kdy viděli. Můžete je mít.

K čemu slouží

Vytopí efektivně a ekonomicky prostor, pro který jsou dimenzovány, dělají radost a pohodu, jsou velmi oblíbeným “členem rodiny”.

Pro koho jsou vhodná

Pro nejnáročnější klienty, kterým záleží na kráse každého detailu a zdravém prostředí u nich doma.

Čím jsou zvláštní

Princip spalování dřeva a šíření tepla je zde doveden k dokonalosti.

Kachlová kamna zajistí pohodlné a efektivní vytápění.

Kachlová kamna jsou topidla vyvinutá za účelem vytápění místností. Bohužel, jen málo lidí dnes ví o jejich mnoha kladných vlastnostech. Zatímco mimo naši bývalou socialistickou skořápku letěl čas a vývoj dále, u nás pojem kachlová kamna zamrzl kdesi mezi urputným bojem s nepříjemným nošením uhlí ze sklepa a následným vynášením popela z kamen někam ven. Je tedy co vysvětlovat a je více než nutné šířit v této oblasti kamnářskou osvětu. Jak to dnes s nimi tedy vlastně je? Každopádně v kachlových kamnech dnes už dávno netopíme uhlím, ale dřívím. Tato topidla mají obrovskou účinnost (až 90%) a kupodivu nemají rošt. Rozdělují se do tří základních skupin:

1. Lehká kamna
To jsou kamna, která mají za úkol v krátkém čase vytopit určitý prostor. Mají omezenou akumulační schopnost (zhruba na 1 – 5 hodin), ale veliký výkon na malé ploše. Proto jsou vhodná do chat, chalup či jiných objektů pouze krátkodobě využívaných.
2. Středně těžká kamna
Používají se jako alternativní zdroj tepla v domech s centrálním topením pro přechodová období (jaro, podzim), kdy už je zima, ale ještě se nevyplatí roztápět kotel ústředního topení. Jejich akumulační doba se pohybuje okolo 5 – 12 hodin. Je to topení pohotové a provozně velice levné.
3. Těžká kamna
Těžká kamna se používají jako hlavní zdroj tepla pro celý dům, nebo pro jeho významnou obytnou část, převážně v horských alpských oblastech, ale i u nás na Šumavě či v Krkonoších. Jejich tepelná akumulace je zhruba 12 – 24 hodin, mnohdy i více. Přitom spotřeba dřeva je minimální. Příkladem uvedu rodinný domek na Kvildě na Šumavě. Denní dávka je 12 kg suchého smrkového nebo borového dřeva. Toto shoří během hodiny a víc se o kamna nemusíte do dalšího dne starat. Kamna nejenže nepotřebují znovu přiložit, ale ještě k tomu hřejí celých následujících 24 hodin. Jejich provozní teplota na plášti se pohybuje od 50°C do 65°C, tedy relativně nízko, ale to nahradí jejich velikost. Takováto kamna jsou vždy dominantou místnosti. Jejich část je mnohdy funkčně propojena s interiérem jako opěradlo lavice, lze na nich sedět, někdy i ležet. A zdaleka se již nemusí podobat předpotopním honzovským pecím. Dnešní moderní pojetí zároveň s využitím špičkových kachlových a kamnářských výrobků umožňuje těžkým kamnům stát se srdcem nově stavěného rodinného domu či supermoderní vily.
Klíčem je kvalitní kamnařina

Pro správnou funkci jakéhokoliv topidla, krbem počínaje a těžkými kachlovými kamny konče, je třeba ovládat veliké umění – kamnařinu. Kamnář musí vědět, jak spočítat tepelné ztráty místností či objektů. Musí umět posoudit statiku nosných konstrukcí, kvalitu komína, musí znát kamnářskou latinu a v neposlední řadě i platné normy. Jak velké je třeba postavit ohniště, jak dlouhé a široké tahy, jak vysoký komín, co s vedlejšími místnostmi, případě s místnostmi o patro či o dvě výš. A spoustu dalších a dalších vědomostí. Teprve na základě precizní analýzy tepelné potřeby a výpočtu je možno dospět k závěru, jak mají být kamna veliká (jakou mají mít plochu), kolik mají vážit, jaké parametry má mít tahový systém a kolik se v nich ztopí dřeva. Správně navržená a postavená kamna nepustí do komína ani trochu tepla, které by mohlo zůstat v místnosti. Kamnář by měl být také architektem. Musí na základě svých zkušeností a znalostí s Vámi (zákazníkem) vytvořit takový návrh díla, který Vám bude po všech stránkách vyhovovat, který bude nejenom dobře a levně topit, ale který též architektonicky a esteticky doplní životní prostor Vašeho domova.

Kachlová kamna jsou investicí na celý život (tedy podstatně závažnější a mnohdy i dražší, než např. koupě automobilu). S kachlovými kamny se setkáváte denně. A po dobu topné sezóny o to intenzivněji, protože je musíte také obsluhovat. I z toho důvodu je třeba jejich stavbu dokonale a v klidu rozvážit, do posledního detailu promyslet. Jejich životnost je při pravidelné odborné údržbě zhruba dvacet až padesát let, nic se tedy nestane, postaví-li se o měsíc později v případě, že si nejste stoprocentně jisti, že nyní je to teprve to pravé.

Máte zájem o kachlová kamna?

Kvalita je pro nás přednější než kvantita.

Vážíme si všech zákazníků, každému se věnujeme osobně.

První schůzka probíhá dle možností u nás v jihočeských Žalticích. Lidé k nám běžně jezdí i přes celou republiku.

Nedáváme žádné slevy a nekonkurujeme běžné produkci. Naše kamna jsou špička na trhu.

Protože vše vyrábíme ručně
v naší dílně, ročně připravíme
jen několik kusů kamen.