krby

Začleňte oheň do svého interiéru

Krby a jejich role

Existují dva základní typy: krby otevřené a krby s vložkou. Jejich role je především estetická. Jejich úkolem je vhodně začlenit oheň do interiéru. Krb je dekorativním prvkem.

K čemu krby slouží

Obohacují interiér o přírodní živel – oheň. Neslouží primárně k topení.

Pro koho jsou vhodné

Pro ty, kdo chtějí ozvláštnit interiér, rádi se dívají do plamenů, mají čas si oheň, jeho vůně a zvuky vychutnat, ale zároveň už mají jiný zdroj vytápění.

Čím jsou zvláštní

Posezení u plápolajícího ohně je vskutku nezaměnitelné, oheň v krbu umí vyvolávat vzpomínky a dokáže navodit atmosféru klidu, pohody a bezpečí.

Otevřené krby stavíme na parádu

Klasický krb je většinou chápán jako otevřené ohniště architektonicky včleněné do interiéru obytné místnosti. Většinou zaujímá výsadní postavení proti sedací soupravě. To aby na oheň bylo pěkně vidět. Správně (odborně) postavený krb nekouří, dobře hoří a ve směru jeho “zrcadla” příjemně topí. Je možno jej využívat i pro grilování či přímou tepelnou úpravu pochutin.

Při volbě tohoto topidla je však potřeba odpovědět si na otázku, jak jej budeme využívat. Aby Vám krb dával to, co od něho očekáváte, je třeba se o něj i náležitě starat. Je třeba v něm topit. Je smutné mít doma krb a nemít čas a energii si v něm rozdělat oheň. Kolikrát za rok si na posezení u krbu uděláte čas ? Na Vánoce, na Silvestra, o narozeninách a možná ještě tak dvakrát, třikrát, když přijede vzácná návštěva. Po celou zbývající dobu se bohužel i sebekrásnější krb často stává jen místem, ve kterém se hromadí staré noviny a jiné spalitelné odpadky. Tímto se hlavní a zásadní funkce krbu – požadavek na estetiku – zcela vytrácí. Přihlédneme-li ještě k tepelné účinnosti takovýchto topidel (ta se pohybuje okolo 10 – 15 %), pak je klasický krb vhodný pouze do místností vytápěných zároveň jiným zdrojem tepla.

Krby s vložkou stavíme na parádu a případné topení

Oproti otevřeným krbům má vložka zvýšenou účinnost, někdy až na 60%, což nám dává jisté možnosti využití takto získaného tepla. Ovšem pokud v krbu oheň hoří, vytváří se teplo a je třeba ho distribuovat do vytápěných místností. Nejčastěji se tak děje pomocí tzv. otevřeného teplovzdušného systému, který má však své významné nevýhody pro životní mikroklima obytných místností (prašnost, nerovnoměrné vertikální šíření tepla, zvukové propojení místností…). Pokud v krbu s vložkou dřevo dohoří, dojde záhy k poklesu tepla a nutnosti znovu přiložit.

Krbové vložky jsou v naprosté většině konstruovány a dimenzovány na minimální spotřebu paliva, tedy jejich absolutní výkon nelze až na výjimky dostatečně akumulovat. Proto pokud nemáte služebnictvo, které bude v krbu neustále udržovat oheň, radši uvažujte o jiném způsobu vytápění. I zde platí stejný argument jako u krbů otevřených, a to, jak jej budu využívat. Aby Vám krb dával to, co od něho očekáváte, je třeba se o něj i náležitě starat. Je třeba v něm topit.

Máte zájem o luxusní krb?

Kvalita je pro nás přednější než kvantita.

Vážíme si všech zákazníků, každému se věnujeme osobně.

První schůzka probíhá dle možností u nás v jihočeských Žalticích. Lidé k nám běžně jezdí i přes celou republiku.

Nedáváme žádné slevy a nekonkurujeme běžné produkci. Naše kamna jsou špička na trhu.

Protože vše vyrábíme ručně
v naší dílně, ročně připravíme
jen několik kusů kamen.