REFERENCE

Kamna do statku

Zobrazit podrobnosti zakázky
„Když vymrzlí jsme vešli do světnice jihočeského statku, všichni posedali na lavice kolem roztopených kamen a hřáli si prokřehlá záda. Děti zalezly na pec a za chvíli se odtamtud ozýval smích a veselé pošťuchování. Panímáma na rozpálené plotně uvařila horký čaj s kousky jablek, švestek a skořicí a z trouby vytáhla právě dopečený štrůdl s jablky  posypaný nadrobno nasekanými ořechy a vanilkovým cukrem.“

Dokážete si představit větší pohodu?

Prostornou světnici nově zrekonstruovaného Jihočeského statku dělí těleso kachlových kamen na obytnou a kuchyňskou část. Za kamny je útulné zápecí, ze kterého je možné sledovat dění u stolu, kde se schází rodina, nebo přes kované zábradlíčko uždibovat paní domácí dobroty, které připravuje na plotně. Velkoformátové kachloví – jak jinak, než ručně vyráběné – je provedeno v barvě slonová kost a holubičí šeď. Glazury jsou ručně polévané. Šedě tupované rohové kachle jsou ozdobeny detailně provedenou aplikací stylizovaných růží podložených svázanými pruty. Na průčelním kachli je latinský nápis – rodinné moto. Sporáček je vybaven originálním ručně kovaným rámem a litinovým topným štítem i troubou. Vše v provedení stará mosaz.

Obě topidla jsou samozřejmě vybavena nejmodernější kamnářskou technikou, která odpovídá současným přísným Evropským normám. Tedy poctivou šamotovou spalovací komorou Umwelt Plus a ležatým šamotovým tahovým systémem. Kamna jsou stavěna tzv „na těžko“, což v praxi znamená, že se do nich přikládá jednou ráno a jednou večer. A to stačí na to, aby byla včetně zápecí celý den i noc krásně teplá.

Pojďte se taky ohřát…